moneyman360 moneyman360
  • 01-11-2016
  • Mathematics
contestada

apple cost $3.60 for 2lb. at that rate how many pounds of apples can you buy for $5.40

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 01-11-2016
Your answer is 3 lb.
Answer Link
MeehanSW
MeehanSW MeehanSW
  • 01-11-2016
3.60 = 2 lbs
3.60 / 2 = 1.80
5.40 / 1.80 = 3
so your answer is 3lbs
Answer Link

Otras preguntas

How was Martin Luther King a significant figure in the Civil Rights Movement?
Why does a bike get heavier when it rusts???Very confussed, I cant find anything on the internet :( please help
what is the ordered pair solution for;x + 2y = 53x - y = 1
Compare and contrast an electromagnet and a permanent magnet.
How much does 3000 kg = to get tons
7kg of soybean oil which costs $4/kg was combined with 14kg of canola which costs $1/kg. Find the cost per kg of mixture.
Water Cycle: As ___________ cools, it changes back to liquid form. Drops come together to form ________.
A particle is moving along the x-axis so that its position at any time t is greater than and equal to 0 is given by x(t)=2te^-t?A) Find v(t). B) Find a(t).C) At
How would I find the slope intercept form of x+y+3=0?
solove. draw and lable a tape diagram to subtract tens. write the new number sentence.a. 23 - 9 = 24 - 10 =