luckygal90 luckygal90
  • 01-04-2014
  • Mathematics
contestada

7kg of soybean oil which costs $4/kg was combined with 14kg of canola which costs $1/kg. Find the cost per kg of mixture. 

Respuesta :

crisforp
crisforp crisforp
  • 01-04-2014
(7*4 + 14*1)/(7+14) = 42/21 = $2/ kg of mixture;

Answer Link

Otras preguntas

QUESTION 1 The varsity cheerleaders were raving about their new dance uniforms. Which type of phrase is underlined in the sentence? noun phrase adjectival phra
How did the Honest Leadership and Open Government Act affect lobbying in the United States? A. It strengthened lobbying regulations at the local and state le
The length of a rectangle is two-fifths of its perimeter. if the width of the rectangle is 35 inches, what is its length in inches?
Is kindergarten part of elementary school?
Which is the graph of g(x) = 2x – 1 + 3?
Find the solution for this 3y = 6x - 3 y = 2x - 1
You have to make a factor tree
Received much acclaim and many prestigious awards. what kind of phrase is this sentence?
Use the following passage to answer the question. (1) Water is something most of us take for granted. (2) If we need a cold drink or want to take a shower, wate
the equation of line n is 8x - 14y + 3 = 0. What is k if the graphs of n and kx - 7y + 10 = 0 are perpendicular?