msantanadylan
msantanadylan msantanadylan
  • 04-01-2021
  • Mathematics
contestada

Gabby spent 44.10 for 14 gallons of gas. What was the unit cost, or price per gallon

Respuesta :

laylamarshall07
laylamarshall07 laylamarshall07
  • 04-01-2021
It would be 3.15 per gallon
Because
44.10/14=3.15

Hope this helps

Have a great day/night
Answer Link

Otras preguntas

Simplify 6.25 − 8. A) -2.25 B) -1.75 C) 1.75 D) 2.25
Does a multi-step equation always, sometimes, or never have a solution? Explain your reasoning.
If a politician fought to move district boundary lines to favor his/her political party he would've accused of attempting which illegal act
Help!! Can't figure it out mind helping?
Read act III of Hamlet. Then describe the scene in which Hamlet decides not to kill Claudius. Why is it significant that Hamlet finds his uncle praying during a
Who led the American revolutionaries to victory at Kettle Creek? A. Lyman Hall B. Elijah Clarke C. George Walton D. Button Gwinnett
Lauren had no more than $23 to spend on 5 avocados. After buying them she had $3. What is the most each avocado cost? Write as an inequality!! SUPER EASY MATH A
Light travels through the Blank Space __________, the clear covering of the eye. pupil retina iris cornea
one way bloggers decide how to present information is by understanding
Match the attributes with the appropriate city-state Woman had minimal right 1)Sparta or Athens? Woman had some rights 2)Sparta or Athens? Emphasis on cultur