justhereforanswers13
justhereforanswers13 justhereforanswers13
  • 02-11-2018
  • Mathematics
contestada

Lauren had no more than $23 to spend on 5 avocados. After buying them she had $3. What is the most each avocado cost?
Write as an inequality!!
SUPER EASY MATH AND SUPER URGENT?

Respuesta :

dernst041 dernst041
  • 02-11-2018
23÷5=4 with a remainder of $3. each avocada was 4$.
Answer Link
Harini10
Harini10 Harini10
  • 02-11-2018
$23 / 5 = 4 and a remainder of 3
So, each avocado would be 4 dollars each
Answer Link

Otras preguntas

Plz help me if you're nice. If wrong answer i'll report you
what do organisms use carbohydrates for....?
What role did the Powhatan play in the founding of Jamestown? They attacked the settlement, making it difficult for the colonists to thrive. They taught the col
The library sells 500 books at its annual used-bookfundraiser. They take in a total of $3940. Children'sbooks cost $5, and adult books cost $9. How manychildren
Find the slope of the line passing through the points (-2,-7) and (3,5). (will mark brainliest) spammers reported.
Use a table to multiply (x – 1)(3x + 2)
Calculate the number of moles of magnesium, chlorine, and oxygen atoms in 7.30 moles of magnesium perchlorate, Mg(CLO4)2Pls helpppWill mark brainliestNo links p
A data set has a mean of 150 and standard deviation of 13. The unusual values are those that are less than
some1 answer this, another one comin up in a lil.
What instruments are made of bamboo and used to promote the culture of Mindanao?