awsomekid3533 awsomekid3533
  • 03-05-2018
  • Mathematics
contestada

bananas are on sale at 8 for .96. find the cost of 7 banana

Respuesta :

lbarmoy
lbarmoy lbarmoy
  • 03-05-2018
The cost of 7 bananas would be 0.84.

If you divide .96/ 8 you get .12, so .12*7 is 0.84.
Answer Link
Kassian
Kassian Kassian
  • 03-05-2018
Each banana would cost $0.12 and 0.12 x 7 is $0.84
Answer Link

Otras preguntas

Briefly describe the four steps that most scientific investigations follow
What is the discriminant of the quadratic equation 0 = –x2 + 4x – 2?
When a 10 ml graduated cylinder is filled to the 10 ml mark, the mass of the water was measured to be 9.955 g. if the density of water is taken to be 0.9975 g/m
How do political parties help to unify the american people?
The average distance from Jupiter to the sun is four hundred eighty-three million, six hundred thousand miles. Write the number that shows this distance in mile
need an expert answerer to help with this thankyou
Tim had 240 dollars to spend on 6 books. After buying them he had 12 dollars. How much did each book cost?
Have need help with my homework I’m so confused I can’t think
A survey asked 200 people to name their favorite weekday. The results are shown in the circle graph.
I need help with that question here!❗️