Jyshoun Jyshoun
  • 05-02-2016
  • Mathematics
contestada

Which rate is the best deal for a box of cereal? A. $4.29 for 24 ounces B. $3.49 for 18 ounces C. $6.39 for 39 ounces D. $2.49 for 14 ounces

Respuesta :

brooket brooket
  • 05-02-2016
The answer is c. You find the price per ounce. 4.29/24 = .178 then 3.49/18= .193 then 6.39/39= .163 and 2.49/14 = .177. The cheapest is c.
Answer Link

Otras preguntas

PLEASE HELP IM GONNA FAIL
Help me plss pls I need help
Simplify the expression: 3x2⋅x2= a3x b3x4 c3x2+2
Jared had 5 chocolate bars left over from Halloween. During a party with 5 of his other friends, they shared the chocolate bars. How much of a chocolate bar did
The monthly cost (in dollars) of water use is a linear function of the amount of water used (in hundreds of cubic feet, HCF). The cost for using 13 HCF of water
What is the equation of the line in y=mx+b format? BRAINLIST WILL BE REWARDED
Helppppppppppppp!!!!!!!
Trapezoid Height 4 Width 9 Height 5
I don't know if I am incorrect or if I am right, and if I am wrong please help me also I don't know if this is biology if it is not please let me know what it
find sin A a 4/5b 5/4c 3/5d 5/3e 3/4f 4/3​