Mlewis
Mlewis Mlewis
  • 04-02-2016
  • Mathematics
contestada

One pound of chicken cost $3.00. Jim buys 8 2/3 pounds of chicken. How much does Jim pay for the chicken?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 04-02-2016
it would cost 26 dollars because 3 multiplied by 8 is 24 plus 2/3 of 3 is 26 and that is the result of 2/3 of 3 being 2 dollars
Answer Link

Otras preguntas

Andi looks at a clef on a new score and sees two sharps, the first on F and the second on C. What is MOST likely the key signature? C minor D major E minor F ma
Is 36 T-shirts in 3 boxes equivalent to 60 T-shirts in 6 boxes?
he slept late ______ he reached home late
Solve the system by substitution. y = -5x - 40 y = 5x
How does the appointment process in the georgia state government illustrate checks and balances in practice?.
Anyone know what 2x - 30 is?
The electrophilic bromination or chlorination of benzene requires ______ along with the halogen.
Solve for x. (hint- The answer is negative!) ​
6 x (2+ 15) divided by 3=
If 70 mL of a 0.4 M Ba(NO3)2 solution is mixed with excess amount of a Na2CO3 solution, what is the theoretical yield of the precipitate