korn78r
korn78r korn78r
  • 04-02-2016
  • Mathematics
contestada

Chicken is 3.00 a pound how much is 8 2/3 pounds cost

Respuesta :

JaySL JaySL
  • 04-02-2016
Multiply the cost per pound by the amount of pounds.

3 * 8 2/3

3 * 8 + 3 * 2/3

3 * 8 + 6/3

24+2

26

Thus, 3 * 8 2/3 is 26, so the chicken will cost $26.
Answer Link

Otras preguntas

Actaeon deliberately went into the cave where he knew that Diana was bathing. *
n ÷ 10 exponent 2 = 0.123(Help please)
please help with everything except for number one​
All composite fractions of 30
quadratic equation solve using formula​
∠1 and ∠2 are supplementary. If ∠1 ≅ ∠2, find m∠1 and m∠2
I will mark Brainliest! I know the answer, but how do I get it?Write an equation for the translation of y = 4/x that has asymptotes at x= -3 and y = -4. The ans
what role has technology played in the evolution of music​
Okay Guys plz plz help like really 40 - 4k^3 k=2 and this:^ is the power to some like the power of 3
How does the repeated idea in this excerpt reflect an important theme in this play? The repeated use of emotional words supports the theme ""Hamlet is unkind to