Gabby01211
Gabby01211 Gabby01211
  • 02-04-2018
  • Mathematics
contestada

Elisa purchased 5 balls of yarn for $5.35 each and 9 jars of glue for $3.45 each. What was the total cost ?

Respuesta :

amandakeener
amandakeener amandakeener
  • 02-04-2018
5($5.35) + 9($3.45) = $57.80
Answer Link
homeschoolfam homeschoolfam
  • 02-04-2018
5.35 times 5= 26.75
3.45 times 9= 31.05
Add:
 31.05 + 26.75 = 57.80
Hope this helps!
Answer Link

Otras preguntas

HELP ME THIS IS EXTRA CREDIT!!!!!!! Mandy’s monthly earnings consist of a fixed salary of $2800 and an 18% commission on all her monthly sales. To cover her pla
If Leslie travels 1/3 of a mile in 5/6 of an hour and maintains a constant speed, what is her distance per hour? Please show work
what is the whole number that is equal to 6/2
The Senate of Clinton's administration was controlled by the Republicans. true false
how do you solve 5s divided by 7=30 and other equations like it
what is 300/2000 in the form of a fraction, decimal, and percent?
How do Crocodiles See, Hear, and Smell?
A dramatic representation of Jesus's suffering is call a ______ play
What does the line y=3x-7 look like?
The 1994 Cairo Conference addressed the main issue of _____. A. natural disasters B. political instability C. overpopulation D. men's rights