chinashoaleh
chinashoaleh chinashoaleh
  • 01-03-2018
  • Mathematics
contestada

One brand of cereal sells for $2.89 for 9 ounces. What is the unit
price per pound?
a. $.32
b. $4.29
c. $2.15
d. $5.14

ANSWER IS NOT A

Respuesta :

crankthatemmi
crankthatemmi crankthatemmi
  • 05-03-2018
The answer would be B $4.29
Answer Link

Otras preguntas

What is the name given to the portion of the electrocardiogram between two waves?.
Lee poniendo atención a los verbos en negrita e identifica el verbo en la forma incorecta Escoge la opción con el verbo en la forma corecta del futuro perfecto.
In remarriage, women may trade child raising for enhanced economic security. This is referred to in the text as?
What is the greatest possible error if irina measured the length of her window as 3.35 feet? 0.5 0.05 0.005 0.0005
What is the C-terminal amino acid in the tetrapeptide Val-Thr-Phe-Pro? O threonine O phenylaline O valine O proline
Which equation can be solved by using this system of equations? [y=3x5 - 5x³ + 2x² - 10x+4 y=4x4 +6x³-11
What is the emerging disease with signs and symptoms of vomiting, diarrhea, fever, pain, and headache, and internal and external bleeding?
How can 25 e42 n=1 be rewritten?
Find the value of x if m2 = 4x - 2. 68⁰ 2
What is the net energy gain when 1 molecule of glucose from glycogen stores is converted to lactate?