live4dramaoy0yf9
live4dramaoy0yf9 live4dramaoy0yf9
  • 02-02-2018
  • Mathematics
contestada

Tony has $10 to buy apples and bananas for a fruit salad. Apples cost $2 per pound and bananas cost $1 per pound. Write and graph an inequality to describe the situation. Then give two possible combinations of pounds of apples and bananas that Tony can buy. HELP ASAP!!

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 02-02-2018
 2a+b<18 is the inequality.
Answer Link

Otras preguntas

Behaviors that an animal conducts from birth are fixed and unchangeable." This statement would most likely be made by a(n) _____. ethologist comparative behavio
Clues to animal relationships can be found in the fossil record t/f
What is the seventh term of the sequence 1, 3, 9, 27, ...? 81 243 729 2187
In which of the following sentences is the word its used correctly? A. The problem with the lawn mower is that its old. B. The monster reared its head at
which colony was set up to help debtors
What types of food did Suleiman the Magnificent eat in the Ottoman Empire?
What organism is closely related to the cougar?
Compare the expressions using <,>, or =: -19 and 6
PLZ ASAP WITH work and solution
By the mid-1930s, Hitler began violating the terms of what treaty?