Hale3448 Hale3448
  • 02-02-2018
  • Mathematics
contestada

If your car gets 24 miles per​ gallon, how much does it cost to drive 440 miles when gasoline costs ​$2.80 per​ gallon?

Respuesta :

LittleNerdy
LittleNerdy LittleNerdy
  • 02-02-2018
This not might be correct (Cause in a middle schooler) but I think is....
440 divides by 24 = 18.3333333
We round it to the neared whole number which is 18.
18 x 2.80 = 50.4
So it is 50.4 altogether...
Answer Link

Otras preguntas

How did the political climate in Italy change after unification?
NNNNNOOOOO LLLIIINNNKKKSSSS Which expression represents "3 times the sum 7 & m???A. 3x7+mB. 3xm+7C. (3xm)+7D. 3x(7+m)
Solve x3 = 270. A) x = 3 10 B) x = 10 3 C) x = 30 9 D) x = 9 30
‼️‼️‼️‼️can someone pls explain and what’s the answer? pls:)‼️‼️‼️‼️‼️‼️
can someone please help me match these upLever Wedge Screw Pulley Wheel & Axle Inclined PlaneAn inclined plane wrapped around a post. A plane inclined at an
I need help plz help
help please, thank you:)
Data can be entered into a cell as a numeric label (used to identify or name information) by first entering which character? O A. : (colon) OB. + (plus sign) o
need help on this to!! thanks <33
What evidence is there that the 15 species of finch all evolved from one common ancestor?