xitlalick86
xitlalick86 xitlalick86
  • 02-02-2018
  • Mathematics
contestada

you can buy a 6 rolls of toilet paper for $6.97 or 12 pack for $9.24. which is better to buy

Respuesta :

AthenaSinclair AthenaSinclair
  • 02-02-2018
if you divide $6.97 by 6 (to find how much each roll is) you would get about $1.16 per roll and if you divide $9.24 by 12 you would see that each roll is $0.77 each. this tells you that the 12 pack of toilet paper is the better deal because each roll is cheaper.
Answer Link

Otras preguntas

The area of the parallelogram is 48 square miles. Find it’s base and height.
Find the x- and y-intercepts for the linear equation. – 3x + 5y = 15
During a medieval siege of a castle, the attacking army uses a trebuchet to hurl heavy stones at the castle walls. If the trebuchet launches the stones with a v
Please help thank you
Maximum number of possible structural of C7H9N
The total of monthly payments for a three-year loan is $22,317.12. The APR is 4%. How much money was originally borrowed?
What is art history
The sum of two numbers is 50. One number is 112 less than the other. Find the numbers.
Electrons are transferred in the bonds. Formulas A) ionic B) covalent C) metallic D) all chemical
Consider this situation: A baseball player dives head-first into second base and slows down while sliding on the infield dirt. Of the forces listed, identify w