winterrybaby winterrybaby
  • 04-01-2018
  • Mathematics
contestada

Leilani bought tomatoes that cost $0.84 per pound. She paid $3.36 for the tomatoes. How many pounds of tomatoes did she buy?

Respuesta :

JaredEkey
JaredEkey JaredEkey
  • 04-01-2018
She bought 4 pounds. All you have to do is simply divide
Answer Link
vandever
vandever vandever
  • 04-01-2018
4 pounds of tomatoes
Answer Link

Otras preguntas

What process allows DNA to stay within the nucleus during the process of expressing genes as proteins?
A path is 3 feet wide and is paved Weight square brakes that are 3 inches wide. How many bricks wide is the path
Simplify the product
Which statement best defines energy? Energy is the force applied over a distance. Energy is the ability to do work. Energy is the rate at which work is done. En
Q82. Liquid petrol does not ignite spontaneously when exposed to the air because
Solve the given differential equation by separation of variables. y ln x dx dy = y + 1 x 2
3. a small canadian firm that has developed some valuable new medical products using its unique biotechnology know-how is trying to decide how best to serve the
A student estimated the sum 7.95 + 8.11 + 78.5 + 8.05 + 79.4 + 0.815 as: All the numbers begin with a 7 or 8, so use cluster estimation. 8 + 8 + 80 + 8 + 80 + 0
You are asked to determine the density of a liquid. What lab equipment is most helpful to find density of the liquid?
Who owns the alcoholic beverages of a private club answer?