wanash wanash
  • 01-01-2018
  • Mathematics
contestada

The Walters family bought 3 ham sandwich and 4 fruit cups for lunch. Each sandwich cost $4 and each fruit cups cost $2. How much did the family spend on lunch?

Respuesta :

ilovecats9573ozkvsq
ilovecats9573ozkvsq ilovecats9573ozkvsq
  • 01-01-2018
Let h be the number of ham sandwiches
Let f be the number of fruit cups
Let c be the cost
C=4h+2f
C=(4*3)+(2*4)
C=12+8
C=$20
Hope this helps!
Answer Link

Otras preguntas

a square photo-display board is made up of 60 rows of 60 photos each.The area of each square photo is 4 square inches.How long is each side of the display board
Solve the equation x=x+3
how many kilograms is in 12,321grams
How many magnesium ions are present in 5.36 x 10-4 mol of magnesium iodide?
Which best describes Germany’s standard invasion strategy at the beginning of World War II?a. Attack with a combination of speed and overwhelming forceb. Intimi
What are the natural resources in venice,italy?
What is a scale on a map?
Who was Malinche and what other name was she called?
The ocular and objective lenses are found at the top and bottom of what part of a microscope?
Deathvalley has an elevation of -282 feet to sea level explain how to use absolute value to describe the elevation of death valley as a positive integer.