herzogjill herzogjill
  • 01-12-2017
  • Mathematics
contestada

The price of apples at a farm is $1.76 per pound. Write an equation to determine c, the total price of n pounds of apples?

Respuesta :

shakiravlasqz shakiravlasqz
  • 01-12-2017
The equation would be $1.76n=c
Answer Link

Otras preguntas

what is 1.45 percent of 17,370.98
Which is larger, 4/7 or 2/3?
how do you say half brother and half sister in spanish
how would you replace 27/50 with the nearest half or whole without using a number line?
-3-y=24 y=3x solving systems of equations by substitution
A tank holding 600 liters of milk is leaking. Each week it loses 60 liters of milk. Let M be the liters of milk remaining in the tank after leaking for t weeks.
Which is larger, 7/10 or 3/4?
PLEASE HELP ME I AM STUCK PLEASE PLEASE PLEASE
Luisa's restaurant and Bill comes to $75.50, and she leaves a 15% tip. What is Luisa's total restaurant bill?
A doctor diagnoses a patient with a disease called polymyositis. The patient tires quickly when walking, has difficulty swallowing, and struggles to raise his a