herzogjill herzogjill
  • 01-12-2017
  • Mathematics
contestada

The price of apples at a farm is $1.76 per pound. Write equation to determine c, the total price of n pounds of apples?

Respuesta :

samcole8855
samcole8855 samcole8855
  • 01-12-2017
I think it would be c= 1.76n
Answer Link

Otras preguntas

In the diagram above, what will happen if the government sets the price for rent at Point B? The price of rent will rise to meet equilibrium. The price of ren
Tracie rides the bus home from school each day. The graph represents her distance from home relative to the number of minutes since the bus left the school. Wha
Solve for x: 3x − 24 = 81 57/3 105/3 57 105
If the verb in the independent clause is the past tense, in which tense should the verb in the indirect quotation be?
Listen to the this audio file of a studio recording of Bryan’s speech, noting the excerpt below. The humblest citizen in all the land, when clad in the armor o
STEELING GAS COULD COST YOU YOUR LICENSE what is the error
what is the square root of 28
Who did eisenhower and his men drive from north africa? the italians the russians the germans the japanese
Why is Jacob Riis Famous A. He took photographs of immigrants and the problems they faced. B. He exposed the truth about the Ku Klux Klan and other hate groups
sara bought two board of wood for a club project. one board is 18 inches long, and the other board is 30 inches long. she wants to cut the wood into the longest