kimb4 kimb4
  • 01-11-2017
  • Mathematics
contestada

a slab or ribs at the butcher costs $4.55 per pound how much will it cost if you buy 3.5 pounds of ribs round to the nearest penny

Respuesta :

chwalex1234 chwalex1234
  • 01-11-2017
15.93 because 4.55 times 3 and (4.55/2) so you'll end up with 15.93
Answer Link

Otras preguntas

Although extreme sports demand mental and physical control the movements are limited only by an individual's creativity skill and courage or as some might say l
Despite all of our amazingly lucky shots, we still lost the basketball game in the end. Which answer identifies the adjective phrase and the word it modifies?
Draw a scatter plot that shows a person’s height and his or her age, with a description of any trends. Explain how you could use the scatter plot to predict a p
How do I show work for 5- (a-4) = 3 (a+2)
Why did Germany strongly oppose the terms of the Treaty of Versailles? The terms outlined severe economic consequences for Germany. The United Nations had not
What is 25% of 24 pieces?
Explaim how predators and prey population limit each others growth rates
which number is irration?
The deadly weapon called Greek fire was used by this empire to defend itself?
What was one major difference between the First New Deal and the Second New Deal?