cnambou1 cnambou1
  • 03-10-2017
  • Mathematics
contestada

one bag of pretzels costs three dollars.five bags of pretzels costs $10.whickhas the lower unit price?

Respuesta :

jesy2003
jesy2003 jesy2003
  • 03-10-2017
the first one has a lower unit price because 1 bag is 3 dollars and the other one is 1 bag is 5 dollars
Answer Link
CatFlynt CatFlynt
  • 03-10-2017
the 5 for $10.  If you have only $10 and you could choose either to buy the five bags for 10 or the $3 a bag which would you buy.     At $3, you can only get 3 bags. but with the 5 for 10, you're paying only $2 a bag.
Answer Link

Otras preguntas

Which pair of verbs correctly completes the following sentence? Hier j’______ un bon restaurant sur l’internet et j’______ dans le meilleur restaurant du coin.
Woodrow Wilson lost his presidential reelection because he authorized U.S entry into WW1
How can one apply the FITT or SPORT training principles to achieve personal fitness goals?
Is y=-3x a direct variation
WILL CHOOSE BRAINLIEST! In 2008, what fraction of traffic-related deaths was a result of alcohol-impaired driving crashes? three fourths one third one half one
Is y=-3x a direct variation
what was the main reason of rivarly amongg the trading companies.
please H E L P! Thanksss
Is : Están comiendo mucho grammatically correct or incorrect?
Bert skies for 1 3/4 hours Friday night, 5 1/3 hours Saturday, and 3 1/6 hours Sunday afternoon. How many hours did he spend skiing that weekend?