starbucks3881 starbucks3881
  • 04-09-2017
  • Business
contestada

Ribbon is sold by the yard. if the cost is $2.79 per yard, how much does the ribbon cost per inch?

Respuesta :

Kalahira
Kalahira Kalahira
  • 13-09-2017
To solve this we first use the concept that 1 yard = 36 inches. Taking this fact we now setup the expression of $2.79/yard * (1 yard/36 inches) to convert yards to inches in the denominator. The final price of the ribbon per inch is $0.077/inch and rounding to nearest cent gives us $0.08/inch.
Answer Link

Otras preguntas

Given the function Y=-8/x
what was france currency during ww1
20-point physics question! :D Your hands get warm by a fire because ________ energy is converted into heat energy. A) chemical B) electrical C) mechanical D) n
What is the y- int and slope of y=2
suppose you are looking at a scene that has mountains near an a ocean. where do you think the crust would be the thickest? why?
Who drawed sttarey night?
Large tides, called spring tides, are experienced in the Earth's oceans when the moon is in position
Under feudalism, an aristocrat would give vassals land in an agreement in which the vassals would then give protection to the lord. a. True b. False
identify the type of figurative language in the sentence below: Paris: "Poor soul, thy face is much abus'd with tears." Juliet: "The tears have got small vict
As in Hawthorne's "Young Goodman Brown," the autobiography story of Sojourner Truth is written on all levels, except