Mosoete2468 Mosoete2468
  • 04-09-2017
  • Business
contestada

If profit is more than $10000 when fixed costs are $5000 and the price when producing 1000 units is $75, then variable cost is?

Respuesta :

JamesPat1 JamesPat1
  • 04-09-2017
75/1000= $0.075 per unit or variable
Answer Link

Otras preguntas

Oleg, Sasha, and Dima shared 600 toys. Sasha had twice as many toys as Oleg. Dima had 40 more toys than Oleg. How many toys did Oleg have? PLS ANSWER ASAP AND S
Can a theorem contain definitions? Please help!
Can you eat fruit for dinner?
If the supply of a product increases, thena. more will be purchased at the same priceb. the price of the product must have declinedc. producers are willing to a
I need help on this question plz answer me plz
A pair of equations is shown below: y = 7x − 8 y = 5x − 2
What is the center and radius of the circle with the equation (x - 2)2 + (y - 7)2 = 49
Read the question. When was the United States Constitution signed? This is an example of what type of question? A) On Your Own B) Right There C) Think and S
Which statement could be used to conclude that this parallelogram is a rectangle
10 g of nh4cl is added to 12.7 g of water. calculate the molality of the solution.