javierarechigaou1hmz javierarechigaou1hmz
  • 02-08-2017
  • Mathematics
contestada

Two pounds of peaches cost $4.20. How much will five pounds cost?

Respuesta :

irspow
irspow irspow
  • 02-08-2017
Set up multiplication of ratios so that they cancel out units that you do not need in your final answer...

5lb($4.20/2lb)=$10.50
Answer Link
choixongdong
choixongdong choixongdong
  • 02-08-2017
2 pounds of peaches cost $4.20
5 pounds of peaches cost $??

5 x 4.20 / 2 = 10.5

answer

five pounds will cost  $10.50
Answer Link

Otras preguntas

3 ways in which employment minimizes emotional stress factors
plz help pt.1thank u​
The most important American composer of tone poem was
how did Russia's territory change from 1914 to 1921 (short answers please)
HELP, 6 grade math it’s not hard but I need help
2 3 2/15+ 5 2 8/15+ 1 6 1/15=​
Two students were given the expression shown. They were asked to take a common factor out of two of the terms. Use the drop-down menus to complete the statemen
pleaseeeeeee helpppppppp meeeeeeee
What is a species? 1Points A A group of organisms that can breed together. B A group of organisms that live together in an area. C A group of organisms that
How many moles of kl are contained in 100.0ml of a .20m solution?