HELPME1123 HELPME1123
  • 02-05-2017
  • Mathematics
contestada

You had $20 to spend on seven avocados. After buying them you had $6. How much did each avocado cost?

Respuesta :

patrickcavaleri
patrickcavaleri patrickcavaleri
  • 02-05-2017
They each cost 2 dollars

Answer Link
Homeworkslayer69
Homeworkslayer69 Homeworkslayer69
  • 02-05-2017
$20 - $6 = $14 so she spent $14 on avocados. if she bought 7 of them, each avocado would equal the same amount so 14 ÷ 7 = 2

so she spent $2 on each avocado.
Answer Link

Otras preguntas

What is the full answer
Through genetic drift, a selectively-neutral mutation coding for green eyes in snowshoe hare is eventually found in 10% of Maine's hare population. In the next
What is the square root of 85
Markov chains find direct applications in genetics. Here is an example. An offspring of a black dog is black with probability 0.6 and brown with probability 0.4
Use the elimination method to solve the system of linear equations. 3x - 2y = -2 4x - 3y = -4
11. Which is TRUE to say about a Sole Proprietorship Business?* A) Challenging to set up because of a lack of capital. B) Easy to establish and operate. C) Prof
How are Rosh Hashanah and Id-Al-Adha similar?
help me please give you brainiest
roll of thunder hear my cry what did the main character learn? These are my last of my points Pls get this right. :'(
what is the solutioon to this equation 2x + 10 = 28