Seudónimo Seudónimo
  • 02-03-2015
  • Mathematics
contestada

The cost of the paint was $39 per gallon, so if the cost is $4,368, how many gallons did you buy?

Respuesta :

mac32b mac32b
  • 02-03-2015
$39 per gallon
$4,368 = cost of total

Divide  ⇒  4368 : 39

4368 = 112
  39

Solution: 112 gallons.
Answer Link
Аноним Аноним
  • 02-03-2015
Cost of total divided by cost per gallon

$4,368/$39=112 

112 Gallons bought
Answer Link

Otras preguntas

show me how you solve it
Which Of the following about the land between the rivers is correct?
People speak English in many countries
cooking an egg is an example of what type of change
The catagen stage of the life cycle of hair is the _____.
Who would pay more in state income taxes? Both Jamal and Diamond decide to buy a new computer at a store near their homes. The computer costs $500. Who will end
If EF= 2x - 7, FG= 3x - 8, and EG= 31, find the values of x, EF, and FG.
Write an expression for the calculation divide 8 in half and subtract from 20 divided into fifths.
Select the data type for each example below. Possible answers -Int -float -string
express 0.2 as a fraction in the simplest form