demaria demaria
  • 02-03-2017
  • Mathematics
contestada

4 burgers for 4.60 how much is 1 burger?

Respuesta :

jamesbeargr
jamesbeargr jamesbeargr
  • 02-03-2017
You take 4.60 divided by 4, which equals 1.15. 
$1.15 dollars per burger. 
Answer Link
JoshEast
JoshEast JoshEast
  • 02-03-2017
If 4 burgers cost 4.60

then 1 burger would cost [tex] \frac{4.60}{4} [/tex]  =  1.15
Answer Link

Otras preguntas

I need help with number 4, thank you
Calculate the molarity of the solution if 80.0 g of Kool-Aid is dissolved in 1.0 L of solution.
Who worked at the slaughterhouses? 1. Women 2.Children 3. Immigrants
Tell whether the given value is a solution of the inequality. x + 1 > 10; x = 9
Name the THREE mountains located in the western hemisphere.
NEED ASAP According to Hobbes, every human is basically selfish. True or False
What did the surface of the Earth look like 250 million years ago?
The highest commercially navigable lake in the world.. What does this mean? (I need a answer quick!)
What is the method of harvesting trees where mature trees are left intact that provide shelter to younger seedling trees called ?? It's for a crossword puzzle a
Isolate the x-variable in the equation 3x = 6 + 9y. Answer asap.