EnamH395298 EnamH395298
  • 03-11-2022
  • Mathematics
contestada

If you bought 12 gallons of gas for $26.00, how much did you pay per gallon?

Respuesta :

DeannahE145479 DeannahE145479
  • 03-11-2022

To get pay per gallon, we divide the total payment by the total amount of gallons.

So,

Total Cost = 26

Total Gallons = 24

Pay Per Gallon = 26/24 = $1.08 per gallon

Answer Link

Otras preguntas

which statement describes KCI(aq)?
Im what decade was martin Luther king jr. i have a dream speech given
How much heat is needed to change the temperature of a 30.0 gram sample of copper from 20.0c to 60.0c?
Two descriptions for a sub-atomic particle are listed below: Description 1: Revolves around the nucleus of the atom Description 2: Has the least amount of mass
A Subatomic particle that has negative charge is called an
The Group hikes a total of 17.4 miles on the first day on the second day the group height a distance of 12% more than the total distance hikes on the first day
Read the section titled "Solar Power." What are some of the benefits of using solar energy? (Site 1)
Two respiratory disorders associated with respiratory system
A group of 140 tourists are going on a tour. The tour guide rents 15 vans. Each van holds 9 tourist. did the tour guide rent enough vans.explain
How does the warming of the worlds oceans disrupt the flow of the water cycle? A. It increases the amount of population