DametriU332519 DametriU332519
  • 03-11-2022
  • Mathematics
contestada

You have $ 24 and you go to the grocery store to buy a Kit Kats snack and a drink You spent $ 1.75 on a drink If each bar of Kit Kat costs $1.49write an inequality that represents how many bars of Kit Kat you can buy

Respuesta :

TaaviA93991 TaaviA93991
  • 03-11-2022

The inequality that represents the situation is:

[tex]1.49x+1.75\le24[/tex]

Where x is the number of Kit Kat we could buy.

Answer Link

Otras preguntas

Solve (x + 1)2 – 4(x + 1) + 2 = 0 using substitution. u = x 4(x +1) x +1 (x + 1)2 Select the solution(s) of the original equation.
Blocks with masses of 3.0 kg , 4.0 kg , and 5.0 kg are lined up in a row on a frictionless table. All three are pushed forward by a 20 N force applied to the 3.
heyyy guyss...how are you all??​
Solve the inequality.* 4> 15+X x < [?] Enter the number that belongs in the green box. Submit
reason why many adult children still live with there parents essay
Decrease the number 4/5 by 1/16 of it.
A constant force applied to object A causes it to accelerate at 6 m/s2. The same force applied to object B causes an acceleration of 3 m/s2. Applied to object
x^5 times x^3 pls helppppppp
(9-6i)m =9 - 6i What is m? A) 0 B) 1 C) 9+6i D) -9+6i
what are the seasons in korea monthly