a8sh4waynassthemma a8sh4waynassthemma
  • 04-02-2017
  • Mathematics
contestada

$4.20 for 8 apples and $5.75 for 12 apples. which is the better buy?

Respuesta :

matthewsmart
matthewsmart matthewsmart
  • 04-02-2017
12 apples
For 8 apples they cost .525 each
For 12 apples they cost .48 each
Answer Link
Billabong
Billabong Billabong
  • 04-02-2017
The better buy would be 12 apples at  $5.75 makes each apple 48c 
Answer Link

Otras preguntas

Why did the counterculture fall apart?
Which piece of art appears to have been created to mark the unification of egypt?
How do I do linear equations using the elimination method
Kamila plans to build a concrete block wall behind her house. The wall will be 12 feet long, 6 feet high, and 8 inches thick. Each concrete block measures 16 in
Which statement best describes a characteristic of gases?
from “I Have a Dream,” by Martin Luther King, Jr. I am not unmindful that some of you have come here out of great trials and tribulations. Some of you have co
For every 25 pounds a person is overweight, they should consume __ounces more water than average. Select one: a. 4 b. 8 c. 16 d. 64
Explain if triangle zhy congruent to jhi Justify your answer given the following information: HY = 3, YZ = 6, HZ = 7 and YI = 3, IJ = 12, HJ = 14
what was the goal of simon bolivar for latin america in the 19th century?
aghtini Kelma ohra ta bil galbu