ladyvaeshia12 ladyvaeshia12
  • 02-07-2022
  • Mathematics
contestada

As a unit price, a half-dozen for
$6.00 is
a. $36.00 each
b. $6.00 each
c. $0.50 each
d. $1.00 each

Respuesta :

evelyn81264
evelyn81264 evelyn81264
  • 02-07-2022
d. $1.00 each is the answer
Answer Link
veewii veewii
  • 02-07-2022
d.$1.00 each
Explanation:
A dozen is 12 half of 12 is 6
6 divided by 6 is 1 therefore u have 1.00 dollar each
Answer Link

Otras preguntas

What are the solutions of the system? Solve by graphing. y = x^2 + 3x + 2 y = 2x + 2
If there is 20 dogs in the shelter and 5 dogs get homes, and then 43 more dogs come. how many dogs are there in the shelter?
Which of the following is a source of heat for magma formation? magma plumes in the continental crust friction due to divergence friction due to subd
Select the sentence that is correctly written. A) Raise from your chair and raise a glass to celebrate the new year. B) Rise from your chair and rise a glass t
The function models the number of accidents
How has the immigration of the 1990s affected the social and economic life of the United States?
Please help, 40 points.
Solve this equation using substitution. {4x + y = −2} {4x + 6y = 44}
please help me with german
Translate to french (Spell out all times & conjugate all verbs) : I am having a great time in France. I am taking art and english classes. My art class is a