kmoonwater88
kmoonwater88 kmoonwater88
  • 01-02-2017
  • Mathematics
contestada

You bought a magazine for $3.17 and six candy bars. You spent a total of $27.41. How much did each candy bar cost?

Respuesta :

angelicf09
angelicf09 angelicf09
  • 01-02-2017
$8.08 is the cost of each candy bar
Answer Link
Billy54 Billy54
  • 01-02-2017

$27.41-$3.17=$24.24

$24.24/6=$4.04

 So $4.04 each candy bar
Answer Link

Otras preguntas

Jarek is short of his sales goal this month. He knows if he adds small items to his customer's orders, they most likely won't notice the small increase and then
Combine all of the like terms: 10X + 4Y + X + 10
As Sherri blew out the candles atop her birthday cake, she caught her hair on fire. 1 point Subordinating Conjunction Coordinating Conjunction
what is the square root of 0.49 A.49/7 B.49/10 C.10/7 D.7/10
what factor is a no smoking sign
what is mole and how to we calculayte it and find a atomic mass from that in chemistry
NEED HELP FAST PLEASE
The scientific revolution was the foundation for many scientific ideas and improvements. Discuss how the scientific revolution has impacted the world. !!!50 poi
Why did explores begin to venture out to new places?
Asp helppp will mark brainliest!