27vivmoo 27vivmoo
  • 03-05-2022
  • Mathematics
contestada

if a six pack of soda cost 2.46 how much is one can

Respuesta :

Truffalz
Truffalz Truffalz
  • 03-05-2022

Answer:

one can would be about $0.41

Step-by-step explanation:

Take $2.46 and divide it by 6 because that is the number of cans in the pack, the answer is $0.41 per can.

Answer Link

Otras preguntas

why do we have fossils for only a fraction of things on earth
Please help me l!!!!!!!
Imagine that you are standing on the ground 15 feet away from a flagpole. if the top of the flag is 25 feet high, which equation represents the angle θ your fee
A diagonal of a parallelogram forms 25° and 35° angles with the sides of a parallelogram. Find the angles of the parallelogram.
How to find the x intercept of an equation?
The contact force that acts on objects in a liquid or gas and allows objects to float is called
What is 15% of 75???
we need any help on this home I can you turn it in by Monday so can you help me please. i need on 9 and 10
Aniyah spent $36 on snacks for Super Bowl Sunday and had $12 left. What percent of her money did she spend?
Who founded the American textile industry in Pawtucket, Rhode Island, by building a spinning jenny based on English technology? A. Francis Lowell B. Robe