harrisonnyla18 harrisonnyla18
  • 01-04-2022
  • Mathematics
contestada

The price for a gallon of gas is $4.99 how much is it going to cost for 20 gallons ?

Respuesta :

4ksebas 4ksebas
  • 01-04-2022
You would have to put 4.99 times 20 which will cost 99.80 for 20 gallons.
Answer Link
potatopeel
potatopeel potatopeel
  • 01-04-2022

Answer:

if one gallon is 4.99, 20 gallons?

write a ratio to make it easier

gallon : price

1 4.99

20 x

cross multiply,

x = 20 × 4.99

x=99.8

Answer Link

Otras preguntas

How does the end of California's youth prison system impact local probation agencies?
how was the American Red Cross funded​
The Omnibus Budget Reconciliation Act (OBRA) of 1987 established standards for geriatric assistants in long- term care facilities. List four (4) requirements th
Write an algebraic expression for the following word phrase: the quotient of r and 12
The area of a circle = 64π. Find circumference.
I have a 5 kg ball accelerating at 2 m/s2. Using the formula for Net Force, what is the force produced bythe ball? (Remember that the unit for force is Newton.)
This wasn't a woman. Is there pronoun in this sentence?
please help!!!!! what is -x+2x???
Write a sentence using the word Stock PLEASE DON COPY ON GOO>GLE
Write the simplest statement that prints the following: 3 2 1 Go! python