schoolgirlineedhelp schoolgirlineedhelp
  • 03-03-2022
  • Mathematics
contestada

A caterer needs to buy 22 pounds of pasta to cater a wedding. At a local store, 8 pounds of pasta cost $12. How much will the caterer pay for the pasta there? work shown please.

Respuesta :

6744299
6744299 6744299
  • 03-03-2022

Answer:

1. 8/$12=21/$x then cross multiply.

2. 1/$1.5, we're looking for cost so $1 is more reasonable

3. $31.5

Step-by-step explanation:

12x 21/ 8 = 31.5

Answer Link

Otras preguntas

Eric ate 1 3/4 of two pizzas. If there are 8 slices per pizza, how many slices did he eat ?
Using the image, what is the best conclusion that can be drawn about the changes in this area over millions of years?
Pls explain pls this will help alot
what is the main 4 thing we need in life
Note: Figure is not drawn to scale. If r = 6 units and h = 11 units, what is the volume of the cylinder shown above? Use 3.14 for . A. 640.56 cubic units B. 5
A lab group of students shines a keychain light at a red and green gummy bear. They make the observation that the white light being directed the gummy bears beh
What actor in little shop of horrors was in the original stage musical?.
What is Doctrine of Lapse?​
what mass of propane could burn in 48.0 g of oxygen
You have a workbook with multiple worksheets and want an exact copy of one of the worksheets. How can you duplicate this sheet within the same workbook?.