tamajaliwashington tamajaliwashington
  • 03-03-2022
  • Mathematics
contestada

1. Abbie is going out for pizza with her friends. For $60 total, they can buy p pizzas. Each
pizza costs $12.
Equation:

Respuesta :

12693496
12693496 12693496
  • 03-03-2022

Answer:

5 pizzas

12p=60

Step-by-step explanation: just divide 60 by 12 and then you get 5

Answer Link

Otras preguntas

three more than two times a number is three
Round to the nearest cent
What is an essential government role in market economies? to control prices and costs to prevent monopolies and collusion to provide luxury items to market good
Use the histograms to answer the question. How many more teenagers than adults have at least 600 songs on their music players?
While doing research for a thesis paper about how human migration and population distribution can greatly alter or destroy the natural landscape, you come acros
How do you solve...3c^3d/9cd^-1
Anglo-Saxon England was conquered in 1066 by __________. Charlemagne Attila the Hun Charles Martel Duke William of Normandy
When an object moves in a circle, ___ acts to accelerate the object toward the center of that circle
A royal colony is owned by the crown and a proprietary colony is owned by wealthy individuals or companies. A. True B. False
CHECK MY MATH PLEASE!? 1. When you estimate expenses for a month, you should _______. A: add expenses for rent/mortage, utilities, food, and gas. (my answer)