goku207143
goku207143 goku207143
  • 02-03-2022
  • Mathematics
contestada

A package of orange juice contains 96 fluid Ounces and costs $5.29. What is
the unit price per ounce?

Respuesta :

oseanavuso
oseanavuso oseanavuso
  • 02-03-2022

Answer:

5 cents

Step-by-step explanation:

$5.29 ÷96  = 0.05510416

Answer Link

Otras preguntas

There are few sellers and many buyers in the a. monopolistic competitive market structure. b. oligopoly market structure. c. monopoly market structure. d. perfe
HELP ME ASAP 15 POINTSSSS
Which is the correctly balanced equation for a reaction of aluminium sulfide and zinc? Group of answer choices This reaction is not able to take place. Zn + Al2
True or False A fault line is a crack or fracture in the Earth’s crust along which movement, dislocation, and overlaps of plates occur.
Read the excerpt below and answer the question that follows. “I will not let you go out, he said to himself, to the flames – not ever. And so he sat through a l
Because rap music has a tradition of sampling rather than a reliance on sole authorship, it is an archetypal genre of music from the __________ era.
Write an expression to represent "triple the quotient of a number and three."
Find the vertex of x^2-4x+3=0 Is the vertex a minimum or maximum. Explain You must show all your work for full credit. PLEASE HELP ILL MARK BRAINLIEST NO BOTS
1. On March 7, 1930 what did President Hoover tell the press?
Solve for the value of x.