kendy111
kendy111 kendy111
  • 01-03-2022
  • Mathematics
contestada

Is this right. Can you explain? Algebra

Is this right Can you explain Algebra class=

Respuesta :

brooklynnharrell
brooklynnharrell brooklynnharrell
  • 01-03-2022

Answer:no the correct answer should be (4,1)

Step-by-step explanation:

I reduced the equations to linear form then I used substitution to find the cordinents.

Ver imagen brooklynnharrell
Answer Link

Otras preguntas

Choose the verb that's spelled correctly in the preterit tense. vivo viví vivio
What was the unclear family
There are 10 apples in the fridge and 2 of them are bad. if you grab 3 apples, what is the expected number of bad apples
You buy 8 gallons of gasoline at p dollars per gallon and pay $23.20. Write an equation to find the price of one gallon of gasoline. Then find the price of one
Which statement is true for a sound wave entering an area of warmer air
The human body burns about _______________ calories for each liter of oxygen consumed.
True or false bacteria binary fission is essentially the same process as mitosis in animals and plants.
Need help. Every equation I’ve thought of ends up not working out.
One dozen eggs cost $1.98 how much does 1 egg cost
An open rectangular tank is made so as to contain 4.5 metres cube of liquid. The length must be twice the breadth and the amount of material used to make the ta