Allizon
Allizon Allizon
  • 01-03-2022
  • Mathematics
contestada

Melanie brought a soft drink for four dollars and six candy bars. she spent a total of twenty-eight dollars. how much did each candy bar cost?
please show work and answer.

Respuesta :

phatbussy1
phatbussy1 phatbussy1
  • 01-03-2022
Each candy bar cost $4 bcs 24:6=4
Answer Link

Otras preguntas

how has the united states changed since its founding
Which angle refers to the same angle as ∠ D E F
Which of the following is NOT a way that regular physical activity affects the body? Develops muscle tone Maintains circulation Improves emotional well-being
In blood capillaries, blood pressure forces fluid through gaps in the capillary wall in a process called
BRAINLY I NEED HELP ASAPPPP!! After game 6, her mean number of points scored per game is 9. How many points did Maya score in game 6? A. 4 B. 8 C. 9 D. 10
Samara Park gets $0.25 for each pound of apricots she dries. How much will she be paid if she dries 16.4 pounds?
2/3+1/3x=2x x=1/2 x=5/2 x=2 x=2/5
Paul cuffed was responsible for
Think of the college or career program you are most interested in attending. Write down the name of the school and describe the program you would like to study.
What’s 2.3 miles into kilometers