aidendenham2008
aidendenham2008 aidendenham2008
  • 04-02-2022
  • Mathematics
contestada

Jessica buys candy that costs $8 per pound. She will buy more than 7 pounds of candy. What are the possible amounts she will spend on candy?​

Respuesta :

lpieleanu2028 lpieleanu2028
  • 08-02-2022

Answer:

8 pounds - $64

9 pounds - $72

12 pounds - $96

Step-by-step explanation:

To find how much money she spends you multiply the number of pounds by the price per pound ($8).

Hope this helps :)

Answer Link

Otras preguntas

number 15 on how to solve for m>c
What did the athlete order when he needed a huge helping of mashed potatoes?
what is 34 divided by 86.465
Write balanced molecular equation for the reaction between nitric acid and calcium hydroxide
If ABCD is a rhombus with no right angles, then ___________________.
what is 4,175 nearest ten
explain four ways individuals can influence government
it is generally agreed that the role of strategy is to: options make best use of resources make profits for the organization make the best products and services
Fifteen percent of the persons taking a driving test fail to pass first time. What percentage passes first time?
What is the relationship between the crust and lithosphere?