eugeneallen eugeneallen
  • 01-02-2022
  • Mathematics
contestada

Strawberries cost $3.60 per pound. You buy a bag that costs $7.20. How many pounds of strawberries are in the bag?

Respuesta :

reevecorbin07
reevecorbin07 reevecorbin07
  • 01-02-2022

Answer:

2

Step-by-step explanation:

3.60+3.60=7.20 thats correct

Answer Link

Otras preguntas

allusions are not really important in a poem they are personal to the author true of false
How man years did delorean spend in jail?
A female client comes to the clinic and asks the nurse what would be the most cost effective method for her to determine her ovulation patterns. what is the bes
Identify the contributions of Van Cliburn during the Cold War
Read the excerpt from "The Gift of the Magi." At 7 o’clock the coffee was made and the frying-pan was on the back of the stove hot and ready to cook the chops.
The assisted transport of a molecule across the cell membrane without expenditure of energy is
The lower parts of the brain function primarily in __________, whereas the outer layer of the brain functions mainly in __________.
Explain the literary element of theme in a story.
What is the answer to a line GH passes through points (2,5) and (6,9). Wich equation represents line GH
allusions are not really important in a poem they are personal to the author true of false