victoria880 victoria880
  • 03-11-2021
  • Mathematics
contestada

4. Jan bought donuts for $6.75. Each bagel cost
$0.75. How many bagels did she buy?

Respuesta :

princesspokemon987
princesspokemon987 princesspokemon987
  • 03-11-2021

Answer:

9 bagels

Step-by-step explanation:

Divide the price ($6.75) by the price of one bagel ($0.75) to get the amount of bagels Jan bought. (9)

Answer Link

Otras preguntas

Which case allows for more than one triangle with the given measures to be constructed? three angles measuring 100°, 25°, and 55° three sides measuring 16 m, 10
I need help with #2 and 3, any help?
You have two accounts with balances $450 and $35. You want to bring up the balance in the second account but do not want the balance of the first to drop below
Which option best describes the role of citizens in a dictatorship?
5x4+1-1+1-1+1-1+1-1x1=
What is the main function of the lymphatic system? A. Maintaining fluid balance B. Fighting infection C. Cleaning the blood D. Making lymph
Is health insurance affordable? What was health insurance like before the Affordable Care Act? What is a premium? How does health insurance work?
What is eight and three thirds minus eighteen halves
when does DNA replication take place
The sun's motion across the sky is caused by _____. The sun's movement Earth's rotation Earth's revolution The sun's rotation