mayaLMFAOOOOOO mayaLMFAOOOOOO
  • 02-11-2021
  • Mathematics
contestada

Which is better to by 12 cans for $7 or 6 cans for 4$

Respuesta :

bytebadx bytebadx
  • 02-11-2021

Answer:

12 cans for $7

Step-by-step explanation:

as you increase the price of 6 cans for $4 will gradually get greater than the price of 12 cans for $7.

Answer Link
hanyahindy15 hanyahindy15
  • 02-11-2021
12 cans for $7 because if you do 6 x 2 =12, then 4 x 2 = 8 , then you get 12 cans for $8, so the first deal is better! :)
Answer Link

Otras preguntas

3 2/4 pieces f cake after party eats 1 /2/3 next night how much does she have left
Why do we have square roots?
The instrument that records earthquake waves is termed a
A person gets on a Ferris wheel at the starting point. The starting point is 15 feet off the ground. The Ferris wheel has a radius of 50 feet. What is the heigh
what causes the whispering and murmurs mead heard while walking the streets in the pedestrian
What is equivalent to 30/12
Thxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx (More comming)
How do you solve #5?
Diana invested some money in a bank at a fixed rate of interest compounded annually. The equation below shows the value of her investment after x years: f(x) =
I am a two digit dividend with 5 tens.one of my divisors is 8.what am i?