135136 135136
  • 01-11-2021
  • Mathematics
contestada

Juan spent $3.48 on apple juice. Apple juice costs $0.12 per ounce. How many ounces of apple juice did Juan buy?

Respuesta :

jjodlask
jjodlask jjodlask
  • 01-11-2021

Answer:

29 ounces of juice

Step-by-step explanation:

3.48 divided by .12 is 29 ounces

Answer Link

Otras preguntas

Evaluate csc(13pi/14) and cot(5pi/12) using a calculator.
1/4 rounded to the nearest hundredth 7/21 rounded to the nearest hundredth 16/84 rounded to the nearest hundredth
find the volume of the cylinder in terms of pi h=14, r= 5
Before the rule of Czars Russian prince control an area in and around what
The number of hours, t, that bacteria spread 10-fold can be modeled by the equation B(t) = B0(10)2t. There are 25 bacteria present initially and a biologist wis
What is the main way a representative democracy differs from a direct democracy?
Help ASAP.... Linear Equations Word Problems .
Find an equation of the normal line to the parabola y = x2 − 8x + 1 that is parallel to the line x − 4y = 2.
What rhyme schemes are used in the poems “Douglass” and “Richard bone” respectively?
Choose the function whose graph is given by: