aniyahmartin233 aniyahmartin233
  • 03-10-2021
  • Mathematics
contestada

A case of garlic cost $26 per 30 pounds how much does the garlic cost per ounce?

Respuesta :

dchoo333
dchoo333 dchoo333
  • 03-10-2021

Answer:

$0.05417, or around 5 cents

Step-by-step explanation:

There are 16 ounces in a pound. There are 480 ounces in 30 pounds.

26 / 480 = [tex]\frac{13}{240}[/tex] or 0.05416666667

Round to 5 decimal places, 0.05417

Answer Link

Otras preguntas

PLEASE HELP NOW 1 QUESTION FOR 25 POINTS Points C and D are equidistant from point A. Complete the following table to prove that AEC ≅ AED.
__________ are the most likely segment of the population in the united states to experience poverty today.
given that cos 42° ~0.743 what is the sine of the complementary angle
In the diagram ,M//N . Identify all of the angles that are congruent to 2
Deforestation can result in an increase in which of these? Carbon Dioxide Invasive Species Soil Conservation
Why don't earthquakes on transform faults trigger tsunamis? quizlit?
The gray matter of the spinal cord is divided into regions known as
QUE CLASE DE ORACION ES ESTA: LAS EMISIONES DE CO2 ACABAN CON EL PLANETA
Hèéłp méë._^____^….
Who was the driving force behind Christina Aguliera's career?