britt3248 britt3248
  • 01-10-2021
  • Mathematics
contestada

Susan bought 15 pounds of flour for 6 dollars how many pounds of flour did per dollar

Respuesta :

GibberishCat
GibberishCat GibberishCat
  • 04-10-2021

Answer:

2.5

Step-by-step explanation:

divide to find unit rate

15/6=2.5

Answer Link

Otras preguntas

How many milliliters are in 3.4 liters?
sinA+2cosA/sin2A+2sinA*cosA=cosecA
suppose y varies directly as x. if x=7 when y=21, find x when y=30
The mass of the beaker and the liquid was 1037 g. The mass of the empty beaker was 350 g. What was the mass of the liquid?
¿A que es debido que en la tundra no vive ningún antifibio ni reptil?
Two marathon runners leave the starting gate, one at 16 mph and the other at 12 mph. If they maintain the pace, how long will it take for them to be 1/3 of a mi
Can you anyone solve this please!!?
A snow cone vendor on the Virginia Beach boardwalk has several costs of doing business. She pays salaries of $2,100 per month and other fixed costs, such as uti
f(x) 5x and g(x)=3x+11 Work out the expression for fg(x) Expand any brackets in ur answer
make x the subject of the formula y = b/ax