prashanthdmello3 prashanthdmello3
  • 02-09-2021
  • Mathematics
contestada

The cost of 3/4 kg onions is ₹ 21. One kg onions will cost .......


STEP BY STEP EXPLANATION NEEDED


PLS ANSWER I WILL MARK AS BRAINLIST

+10POINTS

Respuesta :

sabinatmg
sabinatmg sabinatmg
  • 02-09-2021

Answer:

t

The cost of 34 kg onions=RS21

then,

the cost of 1kg onions=?

Now,

34kg=RS21

1kg=21÷34

1kg=0.61

hope it helps you!!

stay safe healthy and happy!!

Answer Link

Otras preguntas

On a number line what is the difference between -12 and 20 A -32 B 8 C 12 D 32 I’m also stuck on this one please need help
How does the boiling process at supercritical pressures differ from the boiling process at subcritical pressures?
What is surface area?
The world wide web was originally conceived of as a(n) _____.
NEED HELP ASAP.....Read this sentence from the passage. This is no unsolvable problem if we face it wisely and courageously. What does this sentence most likel
Analyze the diagram below and complete the instructions that follow.Figure ABCD is a kite. If line AD congruent to AB, find AB.
Some people called Nathan Bostick, the newest member of our school faculty, a genius on the guitar. He invited his students to visit his ranch to have lunch on
When summarizing graphs of categorical​ data, report the​ _______ and describe the​ _______?
How did westward settlement and expansion impact Chinese and Irish immigrants?
HELP PLEASE ASAP MATH!!!!!