guptabibek787 guptabibek787
  • 01-09-2021
  • Mathematics
contestada

800 gram flour cost is 1160rs, then what will be the cost of one kg??​

Respuesta :

Annyohasayo
Annyohasayo Annyohasayo
  • 01-09-2021

Answer:

1200 rs

Step-by-step explanation:

h hope it helps you

Answer Link
maheshsinghmeenu
maheshsinghmeenu maheshsinghmeenu
  • 01-09-2021

1kg= 1000g

So, Use unitary method..

Flour (g) Cost (Rs)

800. 1160

1000. x

800×x = 1160×1000

800X= 1160000

x= 1160000/800

x= 145000 rs

Answer Link

Otras preguntas

What is true about the sum of the measures of any two non-right angles in a right triangle?
The legs of an isosceles right triangle are 5 inches long. What is the length of the hypotenuse of the triangle to the nearest inch?
Lack of a clear plan for succession negatively impacted which West African empire? Hutu Mali Ghana Songhai
Who is gonna win the super bowl patriots or Seahawks
what patterns are there in prime numbers
How did most africans become slaves?
How did the Old Lights attempt to suppress the influence of the New Lights in Connecticut and Massachusetts?.
Senator Jon Tester of Montana was reelected in 2012. If he decides to run again when his current term expires, in what year will the election occur?
what is the solution to 3!
which best describes the relationship of the embryo and the fetus.