lavajiahpressley1991 lavajiahpressley1991
  • 03-08-2021
  • English
contestada

A restaurant buys 56 pounds of beef at $1.12/pound and 24 quarts of milk at $.90/quart. How much money was spent?​

Respuesta :

alexargoonkim
alexargoonkim alexargoonkim
  • 03-08-2021

Answer:

84.32

Explanation:

You multiply the 56 by 1.12 to get the cost for the beef, and 24 by 0.9 to get the price of the milk. Then you add the two sums of 62.72 and 21.6 (respectively) to get the cost of 84.32.

Answer Link

Otras preguntas

The system of linear equations -2 x + y = 8 and -3 x - y = 7 is graphed below. What is the solution to the system of equations? (EDGE)
Which statement describes the relationship between microscopic and macroscopic phenomena? A. Microscopic phenomena and macroscopic phenomena have no causal rela
What is the correct answer please
Which complex number is represented by the point graphed on the complex plane below? –4 + 3i 3 + 4i 3 – 4i 4 + 3i.
Help me plz need help plz
Amplitude of y = cos 3x
Hint: Linear functions create straight lines and can be written as y= mx + b .
A wheel makes 10 rotations in 50 s. a. What is the period of its rotation? b. What is the frequency of its rotation?
Match each event from a story with the correct element of plot.
Your parents have a credit card with a balance of $3,287.90 at an interest rate of 14.5% APR. They pay $1,200.00 each month on the due date until the card is pa