Lubella
Lubella Lubella
  • 04-07-2021
  • Mathematics
contestada

Ms. Ambrose paid $10 for 1.25 pounds of almonds. How much did the almonds cost per pound???

Ms Ambrose paid 10 for 125 pounds of almonds How much did the almonds cost per pound class=

Respuesta :

rxy390 rxy390
  • 04-07-2021
I think it’s 8 dollars because 10/1.25 is 8
Answer Link

Otras preguntas

True or False: The first computers only took a couple of hours to reconfigure
what is the diameter
What were the earliest political parties?
What is the distance in units from points E and F? (1) 3 (2) 4 (3) 5 (4) 6 (5) 7
Find the value of x and the measure of angleMNQ.
I WILL MARK BRAINEST IF YOU GET IT RIGHT 1. If Lilly has a grade of 88.5 and she just got a 9.33/20 on a test what would her grade be now.
There are 10girls and 16 boys in a class. The teacher has sticks with each student's name on them in a bag. What is the probability of selecting sticks with a b
Can you combine x3 and x2? Why or why not? Explain completely
Tetsuo has decided to purchase a new car. He decides to put 10% down and finance the remaining balance. The bank offers Tetsuo a 36 month loan at 6.71%. If the
a magnet attracts more iron dusts at its end​