Kellygurung1756
Kellygurung1756 Kellygurung1756
  • 01-07-2021
  • Mathematics
contestada

1.A dozen bananas cost nu; 24? a/how much do 3dozen bananas cost? b/what is the cost of 6bananas? c/what is the cost of 1banana's?​

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 01-07-2021

Answer:

12 banana cost=Rs.24

now

a)3dozen bananas=24/12×36=Rs.72

b)cost of 6bananas =24/12×6=Rs.12

c)cost of 1 banana =24/12×1=Rs.2

Answer Link

Otras preguntas

maggie walked 2 5/10 mass in the morning and another 3 1/2 math in the afternoon what was the total distance that she walk​
Bryan is cooking cupcakes for a bake sale at his club. The recipe calls for 12 cups of flour. He has already put 3 cups of flour in the mixing bowl. How many mo
Explain how you can find the value of the expression of -5 plus 12 plus 10 minus 7.Word problem. (10 points)
Find the area of this
A(n) ________ is a quadrilateral with both pairs of opposite sides parallel a. acute triangle. b. triangle c. parallelogram d. trapazoid e. right triangle
Find the surface area of this triangular prism
HELP FINAL QUSTION!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! PLZ PLZ 20 points!!! 9=5x-3+9 PLZ PLZ LAST QUESTION
Who tried to determine the reasons for the 1967 riots?
Can you just help me with 1 of the figures in my math problem and explain how you got it please!! Part 1: Polygons and circlesa. Help Dakota with her homework.
Which of the following best describes King Philip’s war