Heylol2424
Heylol2424 Heylol2424
  • 01-06-2021
  • Mathematics
contestada

Olivia bought a notebook for $12.50 and 9 pens. If her total was $43.73, how
much was each pen?
Help quick pls

Respuesta :

kikivanderwal
kikivanderwal kikivanderwal
  • 01-06-2021

Answer:

$3.47

the cost of each pen is $3.47

Step-by-step explanation:

subtract the price of notebook from total price

43.73 - 12.50

= 31.23

divide total from number of pens

31.23 / 9

= 3.47

Answer Link

Otras preguntas

HELP PLS!!! Simplify the expression. 1/8a+8-8-1/8a= ?
WILL MAKR BRAINLIEST NEED ANSWERS FOR 9&10
if a human system fails to work properly,what is the most likely result
(40 points) Which expression is equivalent to 3^2 ⋅ 3^−5? (not giving answer choices for the best result)
Mr. Moore was accused of stealing Mrs. Park’s laptop computer from her office. One of the main pieces of evidence used in the trial was that police found a stra
Which of these features is part of Athenian government? Check all that apply. 1. The government is a direct democracy. 2. The military is an important part of g
The ratio Of the number of people Who own a smart phone to the number of people who own a flip phone is 4 to 3. If 500 more people on a smart phone then I flip
PLZ HELP I WILL MARK THE CORRECT ANSWER BRAINLIEST :)
Which is a definition of a ray
Could someone help using 8th grade exponents/real numbers?